phone

09120304263

09197142162  

تناسب اندام چیست؟
    
تعداد بازدید: 108
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1340/8/21

تناسب اندام به معنی داشتن بدنی متعادل و سالم بر اساس یک سری فاکتور و ویژگی آمادگی جسمانی است. دسترسی به تناسب اندام با ورزش و تغذیه، تناسب اندام در بانوان و بررسی شاخص‌های استاندارد تناسب اندام مثل شاخص توده بدنی bmi و شاخصWHR و در نهایت پیروی از قوانین تناسب اندام برای رسیدن به این معیار سنجش سلامت جسمانی امری مهم و ضروری است. 

تناسب اندام یعنی داشتن وزنی متعادل، وضعیت جسمانی نرمال و قد و وزنی هماهنگ است. بیشتر افراد این تصور را دارند که لاغری یا چاقی به اندازه کافی یعنی تناسب اندام، اما این امر کمی پیچیده و تخصصی است.

همانطور که از فرمول تناسب اندام پیداست، با در نظر داشتن چندین فاکتور تخصصی و رسیدن به یک درصد نرمال که برای هر فردی متفاوت است، می‌توان تشخیص داد که شما تناسب اندام دارید یا نه؟تناسب اندام بانوان و آقایان، تناسب اندام بر اساس میزان چربی و دیگر فاکتورهای جسمی از جمله مواردی است که در دسترسی به این معیار سنجش سلامت جسمانی به آن توجه ویژه دارند.

 

تناسب اندام چیست؟

 

در این مقاله از سایت بهین دارو که عرضه کننده انواع محصولات چاقی و لاغری استاندارد است، به بررسی عوامل موثر در تناسب اندام پرداخته ایم تا به درک درستی از این عامل سلامت جسمانی برسیم.

 

تناسب اندام چیست؟

تناسب اندام در افراد مختلف و بر اساس هر بدنی معنای متفاوتی دارد اما تعریف علمی رایجی برای تناسب اندام توسط افراد متخصص در تغذیه و آمادگی جسمانی ارائه به شکل زیر ارائه شده است:

تناسب اندام از بعد جسمانی داشتن سلامتی و همین طور وضعیت نرمالی بدنی است. به عبارتی دیگر تناسب اندام را می‌توان میزان توانایی افراد در انجام فعالیت‌های روزانه و حرکت‌های استقامتی، میزان قدرت بدنی در مقابل بیماری‌ها، خستگی و در نهایت کنترل واکنش‌های عصبی مثل خستگی، استرس برای داشتن یک زندگی فعال و پر نشاط بیان کرد.

 

نناسب اندام یا فیتنس

 

اما مولفه‌های بیان شده برای تناسب اندام به موارد بالا ختم نشده و از نظر تغذیه و همین طور وزن ایده‌آل با فاکتورهای دیگری همراه است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

 


*برای دسترسی به قرص‌های لاغری که در تناسب اندام تاثیر بسزایی دارند و عوارض جانبی خاصی ندارند، محصولات لاغری بهین دارو را مشاهده کنید. 


 

فواید اجرای قوانین تناسب اندام برای بدن

برای همراهی با قوانین تناسب اندام پیروی از یک برنامه تغذیه‌ای، ورزشی و روتین جسمانی لازم است که این موارد با فوایدی زیادی در زندگی روزمره افراد همراه است. در این بخش چند اثر مثبت داشتن تناسب اندام را با هم مرور می‌کنیم.

  • -ساختن بدن قوی‌تر با تکنیک‌های ورزشی مثل پیتالس، کاردیو، یوگا و ...
  • -سلامت روان و آرامش ذهنی تحت تاثیر داشتن وزنی متعادل و آمادگی جسمانی
  • -سیستم ایمنی قوی‌تر و مقابله با بیماری در اثر قدرت جسمانی بالا
  • -تقویت عضلات و مدیریت درد با انجام تکنیک‌های ورزشی
  • -افزایش تراکم استخوان به دلیل تغذیه مناسب و مدیریت شده و وزش

 

 

محاسبه تناسب اندام با چندین استاندارد تعیین شده

اگر برای رسیدن به یک وزن ایده‌آل به یک باشگاه مراجعه کنید یا برای گرفتن یک برنامه غذایی مناسب کاهش یا افزایش وزن به با یک دکتر تغذیه مشورت کنید، حتما با واژه بررسی وضعیت جسمانی و درصد تناسب اندام مواجه می‌شوید.

 

قوانین تاناسب اندام و شاخص های استاندارد

 

در واقع با بررسی شاخصه‌هایی مثل میزان چربی، بررسی توده‌های بدنی و مواردی از این قبیل برای هر فردی برنامه ورزشی جداگانه و تغذیه‌ای مجزا در نظر گرفته می‌شود.

این شاخصه‌ها از یک حد استاندارد برخوردار است که آن را میزان در نظر گرفته و بر اساس آن وضعیت جسمانی و تناسب اندام افراد سنجیده می‌شود.

 

محاسبه تناسب اندام و شاخص WHR

از شاخص‌های مهم تناسب اندام نسبت دور کمر به باسن در حد استاندارد است. در واقع کنترل این شاخصه علاوه بر تناسب اندام در بسیاری از بیماری‌ها تاثیر دارد.

اما WHR دقیقا چیست؟ WHR به معنای تقسیم عدد دور کمر به دور باسن است. اگر این عدد بالای 1 باشد یعنی نه تنها اندام متناسبی ندارید بلکه در خطر جدی هستید. طبق این شاخص، اندام مناسب باید از الگوی زیر پیروی کند.

  • نسبت کمر به باسن مناسب برای زنان = زیر 0.7
  • نسبت کمر به باسن مناسب برای مردان = زیر 9

 

محاسبه bmi و شاخص توده بدنی

یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین معیارهای تناسب اندام محاسبه توده بدنی یا bmi از طریق فرمول مشخص برای افراد مختلف است . این معیار که با به وزن و قدتان محاسبه شده و میزان اضافه وزن یا کمبود وزن شما را تعیین می‌کند.

باید طبق فرمول زیر اقدام کنید تا تناسب اندام خود را اندازه بگیرید.

 

تناسب اندام و شاخص توده بدنی 

 

 

تناسب اندام با ورزش و تغذیه

یکی از راهکارهای اساسی برای داشتن اندامی متناسب و سالم، تغذیه خوب در کنار برنامه ریزی برای ورزش است. در واقع ورزش و تغذیه در کنار هم سلامت جسمانی شما را تضمین می‌کنند.

اگر تمایل به کاهش وزن دارید، یا اینکه افزایش وزن هدف نهایی شماست، برای رسیدن به تناسب اندامی از نظر خودتان باید تغذیه مناسب را در کنار یک سری تکنیک‌های ورزشی دنبال کنید.

 

تناسب اندام با ورزش و تغذیه

 

علاوه بر داشتن یک برنامه غذایی غنی، روتین ورزشی هم برای رسیدن به یک اندام ایده‌ال و داشتن ویژگی‌های یک تناسب اندام ضرورت دارد.

 


*بهین دارو مرجع مناسب، استاندارد و شناخته شده‌ای برای تهیه انواع قرص چاقی در راستای رسیدن به تناسب اندام در کنار تغذیه و برنامه ورزشی است. 


 

تناسب اندام بانوان و آقایان

از آنجایی که بافت بدنی بانوان و آقایان با هم تفاوت داشته و در حالت جزئی تر هر فردی بدن و همین طور ویژگی‌های جسمانی خاص خود را دارد، بنابراین برای رسیدن به تناسب اندام در بانوان و آقایان روش‌های منحصر به فرد هر وضعیت بدنی اهمیت دارد.

تناسب اندام بانوان از یک سری روتین ورزشی، برنامه غذایی خصوصا در دوران خاصی مثل بارداری و مواردی از این قبیل برخوردار است که برای هر فردی با توجه به وضعیت جسمانی با روند مشخصی همراه است.

 

تناسب اندام در بانوان و آقایان

 

توجه ویژه به تناسب اندام بانوان امری مهم است، از داشتن یک استایل زیبا گرفته تا سلامت روح و جسم زنان با رعایت اصول آمادگی جسمانی و تناسب اندام امکان پذیر است. روتین ورزشی و تغذیه مناسب دو عنصر جدایی ناپذیر در تناسب اندام بانوان و آقایان است.

 

تناسب اندام برای زندگی لذت بخش

در انتهایی این مقاله شما را با چند توصیه اثر بخش در زمینه تناسب اندام، ارتباط آن با یک زندگی پر نشاط و سلامت روحی و روانی انسان‌ها همراه می‌کنیم.

خوب است بدانید امروزه حتی افرادی که تحت نظارت پزشک ملزم به مصرف برخی دارو چاقی و لاغری هستند، باید روتین تغذیه و همین طور ورزش برای داشتن تناسب اندام را حفظ کنند. بنابراین افراد زیادی به دنبال کشف وضعیت تناسب اندام خود و راه‌های رسیدن به یک وضعیت جسمانی ایده‌آل هستند.

 

تناسب اندام و راه های رسیدن به تناسب اندام

 

علاوه بر این راه مقابله با بیشتر بیماری‌ها افزایش ایمنی بدن است که با رعایت مسیر تناسب اندام بخش زیادی از این آمادگی جسمانی تامین می‌شود.

با داشتن یک برنامه ورزشی مناسب و کسب اطلاع از وضعیت آمادگی جسمانی و شرایط وابسته به تناسب اندامتان علاوه بر پیشگیری از انواع بیماری‌ها، در زمینه چاقی و لاغری یک قدم از دیگر افراد پیشی بگیرید.

 

از   0   رای
0
  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.