phone

09120304263

09197142162  

12 دلیل افزایش وزن ناگهانی
    
تعداد بازدید: 94
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1401/8/24

افزایش وزن ناگهانی و بررسی دلایل بروز این عارضه برای افرادی که به سلامتی جسمانی و تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند، از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که چاقی مضمن و آنی می‌توان زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری‌ها باشد، رعایت نکات بازدارنده در بروز این قبیل مشکلات امری مهم و ضروری است. در این مقاله از سایت بهین دارو افزایش وزن ناگهانی از چند جهت بررسی شده است. 

دلیل افزایش وزن ناگهانی یکی از اصلی ترین نکاتی است که افراد در هنگام مواجه با چاقی بی دلیل به بررسی آن می‌پردازند. در واقع دلایل افزایش وزن ناگهانی در صورت عدم مصرف مواد غذایی قابل توجهی بیشتر ذهن افراد را به خود درگیر می‌کند.

سوالات رایجی مثل عوامل چاقی بی دلیل، علت افزایش وزن ناگهانی در زنان، علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو، علت چاقی ناگهانی بازو، علت چاقی بی دلیل شکم، علت چاق شدن ناگهانی صورت، بیماری هایی که باعث افزایش وزن میشود و در نهایت علت افزایش وزن ناگهانی در مردان بیشترین موارد بررسی را برای رسیدن به یک جواب مطلوب در خصوص دلایل افزایش وزن ناگهانی به همراه دارد.

 

عوامل چاقی بی دلیل

12 دلیل افزایش وزن ناگهانی

 

در این مطلب از مقالات بهین دارو به دلایل اصلی و مهم افزایش وزن ناگهانی بر اساس تحقیقات انجام شده اشاره خواهیم داشت.

 

1. افزایش وزن ناگهانی به دلیل بی خوابی

خواب ناکافی یکی از دلایل اصلی افزایش وزن ناگهانی و بدون علت واضح است. در واقع بر اساس تحقیقات انجام شده تغییر الگوی خواب روی الگوی غذایی افراد تاثیر مستقیم دارد. در همین راستا افزایش مصرف برخی مواد غذایی و چاقی در اثر بی خوابی یا بدخوابی چاقی نا به هنگام بدن را به همراه دارد.

کالری مصرف شده پس از وعده شام به دلیل بی خوابی از دلایل اصلی این افزایش وزن ناگهانی است.

 

2. افزایش وزن ناگهانی در اثر مصرف داروها

بالا رفتن ناگهانی وزن یکی از عوارض مصرف برخی از گروه‌های دارویی است. اغلب این داروها که با افزایش ناگهانی وزن در مدت کوتاهی عوارض خود را نشان می‌دهند، مربوط به بیماری‌هایی مثل تشنج، افسردگی و اختلال روانی، فشارخون بالا، نوعی دیابت (ملیتوس) و مواردی از این قبیل است.

 

علت افزایش وزن ناگهانی در زنان

علت افزایش وزن ناگهانی در زنان

 

توجه داشته باشید بالا رفتن ناگهانی وزن در اثر مصرف دارو نباید مانع قطع استفاده شود، می‌توانید با یک رژیم غذایی و ورزشی مناسب نسبت به کنترل این مشکل تحت نظارت پزشک متخصص اقدام کنید.

 

3. افزایش وزن ناگهانی در اثر ترک سیگار

یکی از دلایل افزایش ناگهانی وزن ترک سیگار است. در واقع برخی افراد با کنار گذاشتن سیگار با افزایش وزن مواجه می‌شوند. تاثیر منفی تنباکو بر اشتها از دلایل اصلی این نوع بالا رفتن وزن است.

 

4. افزایش وزن ناگهانی، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک زنان از دیگر دلایل بروز ناگهانی چاقی‌های شکمی و دیگر اندام های میانی در بانوان است. این مشکل که با عوارضی مثل ریزش مو، بهم خوردن چرخه قاعدگی، رشد مو در ناحیه کمر، دردهای شکمی و ... همراه بوده، از دلایل افزایش وزن ناگهانی در بانوان تحت تاثیر بهم خوردن برخی هورمون‌ها است.

 

علت افزایش وزن ناگهانی در زنان

علت افزایش وزن ناگهانی در زنان

 

با رعایت یک برنامه ورزشی منظم، رژیم غذایی مناسب، مصرف داروهای هورمونی تنظیم قاعدگی تحت نظارت پزشک می‌توانید علاوه بر کنترل این بیماری افزایش وزن ناگهانی را در خود کنترل کنید.

 

5. افزایش وزن ناگهانی به دلیل نارسایی قلبی

اضافه وزن ناگهانی در افراد گاها به دلیل احتباس مایعات و یا نارسایی قلبی است که گاها با تورم قسمت خاصی از بدن همراه است. یکی از علائم افزایش وزن ناگهانی در اثر نارسایی قلبی بالا رفتن یک کیلویی وزن در 24 ساعت و 2 کیلویی در یک هفته است که باید جدی گرفته شود.

از آنجایی که این افزایش وزن برای نارسایی قلبی ضرر دارد، گاها بیمار پس از تشخیص پزشک باید سریعا وزن کم کند، که بنا به تشخیص پزشک با مصرف داروی کاهش وزن، رژیم غذایی یا ورزش صورت می‌گیرد.

 


 *بهین دارو مرجع معتبری برای توزیع و دریافت انواع قرص‌های لاغری است، در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر از بخش محصولات سایت دیدن بفرمایید. 


  

6. افزایش وزن ناگهانی به دلیل سیروز کبدی

اگر افزایش وزن ناگهانی با عوارضی مثل چاقی نامتعادل شکمی همراه باشد، این مورد به سیروز کبد مشابه است. از دیگر علاوم این بیماری تورم مچ پاها، سختی تنفس و احساس درد در شکم است.

 

 علت چاقی ناگهانی بازو

علت چاقی ناگهانی بازو

 

پس از تشخیص این بیماری و شروع مصرف داروها، در صورت بروز ادامه دار اضافه وزن باید نسبت به کنترل آن تحت نظر پزشک اقدامات لازم انجام شود.

 

7. افزایش وزن ناگهانی و مشکلات کلیوی

بر اساس تحقیقات انجام شده یکی دیگر از دلایل اصلی افزایش وزن ناگهانی در افراد مشکلات کلیوی است که با ایجاد عوارضی مثل خستگی، ضعف، گرفتگی عضلات، سر درد، درد مفاصل، از دست دادن اشتها و مواردی از این قبیل همراه است.  

 

8. افزایش وزن ناگهانی در اثر اختلالات تیروئید

از دلایل رایج افزایش وزن ناگهانی کم کاری غده تیروئید و بروز اختلال در عملکرد آن است. کم کاری تیروئید که گاها روی کلیه‌ها هم اثر منفی داشته روی اشتها و افزایش وزن اثر مستقیم دارد.  برای کنترل این مشکل باید سریعا توسط پزشک متخصص تشخیص و سپس نسبت به رفع عوارض آن با رژیم غذایی مناسب و همین طور حرکات ورزشی اقدام شود.

 

9. افزایش وزن ناگهانی و بارداری

گاها افزایش وزن ناگهانی با دلایلی مثل بارداری همراه است. تنظیم یک برنامه غذایی غنی برای مادر و کودک جهت رشد جنین از دلایل اصلی بروز این اضافه وزن است. گاها با یک سری ورزش‌های سبک و مصرف مواد غذایی سالم و کم کالری تحت نظر پزشک می‌توان افزایش بی رویه وزن در این دوره را کنترل کرد.

 

علت چاقی بی دلیل شکم

علت چاقی بی دلیل شکم

 

داشتن اطلاعات کافی از علت چاقی بی دلیل برای خانم‌ها، از این جهت از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین قبل از اقدام به شروع رژیم غذایی یا مصرف داروی خاصی از این امر اطمینان حاصل بفرمایید. 

 

10. افزایش وزن ناگهانی و بیماری اکرومگالی

نام بیماری آکرومگالی در لیست بیماری‌هایی که باعث افزایش وزن  می‌شوند وجود دارد، رشد بیش از حد غذه هیپوفیز از دلایل اصلی بروز این بیماری است که اختلال ناشی از آن گاها با افزایش وزن ناگهانی یا بروز چاقی در قسمت‌هایی از بدن افراد همراه است. 

در واقع اختلال هورمونی ناشی از این بیماری را گاها یکی از دلایل چاقی و افزایش وزن ناگهانی در نظر دارند.

 

11. افزایش وزن ناگهانی به دلیل سندروم کوشینگ

اختلال در ترشح هورمون کورتیزول در یک زمان مشخص از دلایل اصلی بروز این بیماری است که از اصلی ترین عوارض آن می‌توان به افزایش وزن ناگهانی اشاره داشت. کورتیزول هرمونی است که ترشح بیش از حد آن امکان کنترل استرس در بدن را مختل می‌کند.

 

 بیماری هایی که باعث افزایش وزن میشود؟

 علت چاق شدن ناگهانی صورت

 

این بیماری با ایجاد تورم در ناحیه شکم، گردن، صورت، بالاتنه و گاها پشت کمر همراه است. همین امر به ظاهر افزایش وزن ناگهانی در افراد را منجر می‌شود.

 

 

12. افزایش وزن ناگهانی و تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی که اصولا در بانوان و آقایان به دلیل با رفتن سن ایجاد می‌شود، از دلایل دیگر افزایش وزن ناگهانی افراد است. چاق شدن قسمت‌هایی از بدن تحت تاثیر کم کاری یا تغییر روند عملکردی برخی هورمون‌ها دلیل اصلی عارضه چاقی ناگهانی در میانسالی است.

اگر تمایل به کاهش سریع وزن دارید، تحت نظارت پزشک با یک رژیم غذایی سالم  و ورزش می‌توانید از انواع قرص لاغری تایید شده بهین دارو استفاده کنید.

 

جمع بندی مطلب علت افزایش وزن ناگهانی

عوامل زیادی می توانند در افزایش وزن ناخواسته نقش داشته باشند.

خواب ناکافی، فعالیت های کم تحرک و خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده یا شیرین تنها برخی از عاداتی هستند که ممکن است خطر افزایش وزن را افزایش دهند.

 

علت افزایش وزن ناگهانی در مردان

 

با این حال، چند مرحله ساده؛ مانند برنامه غذایی صحیح، ورزش، و تمرکز بر غذاهای کامل  می تواند به شما کمک کند به اهداف کاهش وزن خود برسید و سلامت کلی خود را بهبود بخشید.علاوه بر این موارد شما می‌توانید در صورت نیاز به کاهش وزن سریع قرص‌های لاغری را تحت نظر پزشک معالج امتحان کنید.

در واقع از آنجایی که چاقی مضمن و آنی می‌توان زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری‌ها باشد، رعایت نکات بازدارنده در بروز این قبیل مشکلات امری مهم و ضروری است.

 

از   0   رای
0
  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.